RSS

Archivi categoria: Video

Imparare dai piccoli

Un autentico capolavoro di tenerezza e sacra ironia! Quando sono i piccoli a insegnare ai grandi, dove il divino sta in basso e per comprenderlo ci si deve inchinare! Il piccolo Gesù che appare a sant’Antonio è pieno di salute, di bellezza e di protervia saggezza, come un dottore della Chiesa quale Antonio diverrà. È nella posa dell’allocuzione accademica, indicando il librone aperto a un verso preciso, e guarda Antonio se sta veramente attento! Un divino grillo parlante… ma che autorità! Solo il gusto rococò cattura questi sentimenti!

Scultore Morlaiter, primi del Settecento. Cappella dei lucchesi ai Servi, privata, a Venezia.

IMG-20181212-WA0000IMG-20181212-WA0001IMG-20181212-WA0002

Annunci
 
Lascia un commento

Pubblicato da su 13/12/2018 in Video

 

Tiziano e la Pala Pesaro. Un santo di più e uno di meno.

Conferenza, con immagini, del maestro Guerrino Lovato.

A Venezia, giovedì 20 dicembre ore 17.30 presso “Il Mercante di Venezia”, Dorsoduro 1485 (Zattere)

http://www.ilmercantedivenezia.eu

IMG-20181113-WA0020

 
Lascia un commento

Pubblicato da su 27/11/2018 in Video

 

Santa pazienza

“Co tuti i libri che ghe gera, proprio qua el gaveva da metarse, che’l me move e pagine e no vedo gnente!”

(San Antonio, dipinto portoghese del XVI sec.)

IMG-20181031-WA0001

 
Lascia un commento

Pubblicato da su 31/10/2018 in Video

 

Qui casca l’asino

Mosaico a San Marco con Cristo che entra in Gerusalemme. Come lui stesso indicò, gli apostoli dovevano slegare l’asina bianca come “trionfale cavalcatura”.

Tutta la critica a commento delle celebri immagini citano la umile e femminile cavalcatura, ma… il mosaicista no!

‘Sti venexiani!’.

56566.b

 
1 Commento

Pubblicato da su 31/10/2018 in Video

 

Guerrino Lovato in Albania

Di seguito riportiamo un articolo in lingua originale, in merito alla collaborazione di Guerrino Lovato con importanti enti culturali albanesi.

Vjen në Tiranë “Mbreti i Maskave” Veneciane: Bëj punë me kosto të vogël, por me vlerë të madhe

 

Në Venezia njihet si “Mbreti i Maskave”. Di të bëjë gjithfarë shëmbëlltyrash, me një kosto fare të vogël, por me një vlerë mjaft të madhe. Ai i krijon veprat e tij duke u frymëzuar nga kryeveprat artistike, portretet e personazheve historike, figurat alegorike dhe mitologjike si dhe nga tradita e “Komedisë së Artit” italian. Ndërsa punët e tij mund të përdoren gjërësisht në një ballo, festë karnavalesh, apo në një film me metrazh të gjatë. Kështu është shprehur dhe vetë Guerrino Lovato, mjeshtrit i Artit Venecian, i cili ka mbërrirur në Tiranë për të bërë të njohura 100 nga punimet e tij më të mira.

ven
Nën kujdesin e Muzeut Historik Kombëtar, artistitit Vladimir Myrtezai Grosha, kuratores Migena Hajdari nga galeria Blu Art Itali dhe Institutit Italian të Kulturës, në sallën “UNESCO” të Muzeut Historik kombëtar u zhvillua një takim i zgjeruar me mjeshtrin Guerrino Lovato.

Në fjalën e tij të përshëndetjes me këtë rast, Drejtori i Muzeut Hiztorik Kombëtar, Dr. Dorian Koçi do të theksonte se marrëdhëniet e Shqipërisë me Venecian kanë qenë shekullore dhe se vetë institucioni që ai drejtonte kishte në themel të programit të tij, jo vetëm ruajtjen e trashëgimisë kulturore kombëtare por dhe pasqyrimin e trashëgimisë së vendeve të tjera. “Maskat janë një pjesë e rëndësishme e kulturës Veneciane, ndaj dhe puna e mjeshtrit Guerrino Lovato duhet të bëhet e njohur për dashamirësit e këtij arti në Shqipëri”, tha mes të tjerash Drejtori i Muzeut Historik Kombëtar, Dr. Dorian Koçi. Ai më pas vlerësoi dhe iniciativën e kuratorëve Vladimir Myrtezai dhe Migena Hajdari të cilët bënë të mundur ardhjen e këtij Mjeshtri të Madh.

Për të pranishmit që mbushën sallën “UNESCO”, Vladimir Myrtezai rrëfeu iniciativë dhe rrugën e mbërritjes së mjeshtrit Guerrino Lovato nga Venecia në Tiranë, duke u shprehur se “mjeshtri vinte nga vendi i artit të madh” dhe se një nga prioritetet e tij ishte ishte që të thellohej në kulturën vendase për të zbuluar qoftë dhe gjëra krejt të panjohura më parë për publikun.

Më pas mjeshtri Guerrino Lovato do të tregonte përmes pamjeve që trasmetoheshin nga projektori, se si kishte punuar për të realizuar 100 nga 500 punët e tij. “Kam përdorur materiale të thjeshta dhe ekonomike, që kanë fare pak kosto, madhje edhe prej letre, por që marrin vlerë mjaft të madhe”, do të shprehej mjeshtri Guerrino Lovato.

ven2

Guerrino Lovato është diplomuar në Akademinë e Arteve të Bukura të Venecias. Që prej vitit 1983 ai ka studion e tij, ku përveç maskave të famshme veneciane, ideon dhe krijon instrumente dhe makineri për teatrin, operën-kinemanë dhe në këtë drejtim ai ka bashkëpunuar me regjisorë të famshëm si Stanley Kubrick (për filmin “Eyes ëide shut” me aktor kryesor Tom Cruise) dhe Paolo Sorrentino. Disa nga veprat e tij më të njohura janë: Projekti Presepe di Vennezia për Komunën e Parisit në Paris, tema e njohur që evokon lindjen e Krishtit; është autor i librit “Objekte dhe skulptura në kartapestë”. Disa skulptura për Parkun Guliver në Tokio. Ka organizuar kurse për maskat në disa shtete, si: Itali, Gjermani, Francë, Siri, Amerikë, Brazil, Rusi etj. Një ndër skulpturat e tij të njohura është një statujë e Jezusit në stilin e Mikelanxhelos, 6 metër e lartë, kjo me kërkesë të Vatikanit. Përvoja e tij kombëtare dhe ndërkombëtare është mjaft e pasur, e shoqëruar vazhdimisht me një energji tipike.
Gjithashtu, mjeshtri Lovato zhvilloi një vizitë në pavijonet e Muzeut Historik Kombëtar, i cili u impresionua nga koleksioni i Pavijonit të Lashtësisë dhe ai i Ikonave./KultPlus.com

 

ven4ven3

 
1 Commento

Pubblicato da su 24/06/2018 in Video

 

Maestro di maschere veneziane a Tirana

 

 
Lascia un commento

Pubblicato da su 24/06/2018 in Video

 

IMG-20180509-WA0001IMG-20180509-WA0000

 
Lascia un commento

Pubblicato da su 10/05/2018 in Video

 
 
%d blogger hanno fatto clic su Mi Piace per questo: